Evde Yeni Bir Nefese Hazır Mısınız ?

Evde Yeni Bir Nefese Hazır Mısınız ?
1- Evcil bir hayvanın sorumluluğunu alabilecek miyim?

Evcil hayvan edinmeye karar verdiğinizde, öncelikle onun sorumluluğunu alabilecek misiniz, bunu iyi düşünmelisiniz. Beslenmesi, temizliği, yaşam alanı, psikolojisi, sağlığı, kısacası tüm hayatı size bağlı olacak. Bu sorumlulukları kabul ediyorsanız ve kendinize güveniyorsanız, sonraki adım; yaşam tarzınıza ve karakterinize uygun olabilecek bir hayvan seçmeniz olacak.

2- İş hayatım başka bir canlının sorumluluğunu almam için bana ne kadar olanak sağlıyor?

Zorlu, yoğun, ve yorucu çalışma saatleriniz mi var? Ne zaman eve geleceğiniz belli olmuyor mu? İşten eve geldiğinizde yorgunluktan hiçbir şey yapmak istemiyor musunuz? Bu soruların yanıtı evet ise, bir hayvan edinirken daha dikkatli düşünmeniz gerekiyor.

3- Yaşadığım çevre onun için elverişli mi?

Bir apartman dairesinde mi, bahçeli büyük bir evde mi yaşıyorsunuz? Sıcak bir şehirde mi yoksa soğuk bir şehirde misiniz? Eviniz bir hayvanın yaşam alanını ve özgürlüğünü kısıtlamayacak boyutlarda mı? Yanıtlarınızı belirleyip, size en uygun olan hayvanı ona göre seçmelisiniz. Onların da birer canlı olduğunu unutmadan yaşam alanını önceden hesaplamak önemli bir detay.

4- Evde benimle birlikte yaşayanlar için sorun olur mu?

Bu konuya iki farklı açıdan bakmak gerekiyor. Birincisi evinizi paylaştığınız diğer fertlerin hayvan sevip sevmedikleri mevzusu. Onlardan birinin hayvan sevmemesi bile misiniz için hayvan bakımını gerçekten zorlaştıracaktır. Diğer konu ise evinize evinizde başka beslediğiniz hayvan varsa onun yeni miniğiniz ile geçinip geçinemeyeceği… Bir balık ile kediyi aynı evin içerisinde besleme durumu, fazladan dikkat gerektirebilir.

5- Peki alacağınız hayvana bakıp bakamayacağınız konusunda kendinizden emin misiniz?

Önce koşullarınızı, şartlarınızı ve kendinizi tartın ölçüp biçin, sonra hangi hayvanın sizin için en uygun olduğunu bulun.

Facebookta Paylaş
Tweetle
Tweetle
Tweetle
Etiketler: evcilhayvan, pet, dostluk, köpek, kedi, kuş, arkadaşlık
Nisan 17, 2020
Listeye dön